Saturday, September 25, 2010

88 відсотків українців потерпають від недуг

Джерело - Радіо Свобода
Галина Терещук

Лише 12 відсотків громадян України вважають, що вони цілком здорові, а переважна більшість мають проблеми зі власним здоров’ям. Це останні дані дослідження Київського міжнародного інституту соціології за підтримки медичних фахівців. Опитування провели в Києві, Львові, Одесі, Донецьку, Харкові та Дніпропетровську. Здоров’я людини на 50 відсотків залежить від способу її життя, стверджують медики, а тому закликають людей змінювати стиль життя. Лікарі-волонтери приєднались до національного освітнього туру «Наша мета – жити до ста».

Цими днями Україною мандрує два автобуси з лікарями-волонтерами. На міських площах розставляють два намети: в одному можна пройти діагностування, а в іншому – отримати поради фахівців.

Національний освітній тур уже відбувся у Луцьку і Луганську, а загалом лікарі-волонтери мають побувати у 17 обласних центрах.

За один день у Луцьку до них звернулись понад тисяча осіб. Із них тільки 10 людей виявились цілком здорові і це літнього віку. Натомість молодь має чимало проблем зі здоров’ям, зауважила у Львові завідувач терапевтичного відділення поліклініки «Медмістечко» Жанна Хрустальова. Вона каже, що люди ведуть нездоровий спосіб життя: неправильно харчуються, палять і вживають алкоголь, мало рухаються, а ще чимало не звертались до медиків по 7-10 років.

«Чому не йдуть до лікарів? Це, мабуть, низька санітарна культура, а ще медики мають нагадувати на дільниці своїм пацієнтам приходити на обстеження. Але зазначу, що дільничний терапевт – це важка праця. У мене не вистачає 5 людей, молодь приходить і одразу старається знайти іншу роботу, тільки не у поліклініці», – говорить Жанна Хрустальова.

Тим часом львів’яни, за різними опитуваннями, стараються менше відвідувати лікарів, бо саме медицину у Львові вважають найбільш корумпованою. Водночас лікарі кажуть, що тільки на 10% здоров’я людини залежить від медичного сервісу, на 20% – від екології і спадковості на рівні генів. А ось 50% здоров’я людини усе ж залежить від неї самої, від того способу життя, яке вона веде. Тому радять українцям змінювати стиль життя.

Підтвердженням цьому є дані опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного на заході, центрі, сході та півдні України. Найбільше вживають алкоголь мешканці південних областей, високий відсоток людей палить у східних і центральних регіонах, а швидку їжу полюбляють насамперед жителі західних і центральних областей.

Майже однаковий відсоток людей, а це 80%, які їдять після восьмої години вечора, і більше половини населення не займається спортом. А це є причиною ожиріння, наголошують лікарі-волонтери. Третина українців мають малорухому роботу, що спричинює серцево-судинні захворювання навіть у молодому віці.

Українці не турбуються про своє здоров’я

Координатор національного туру Володимир Марциновський каже, що українці не знають, як правильно харчуватись, очищувати свій організм. Тому Київський міжнародний інституту соціології ініціював дослідження, щоб виявити, наскільки українці дійсно турбуються про свій стан здоров`я.

«Наші результати виявились невтішні, бо 88 відсотків (опитаних) незадоволені своїм здоров’ям, мають проблеми, хворіють. Україна посідає перше місце серед європейських країн за рівнем смертності. Українці в середньому живуть на 12 років менше від європейців. Із методів очищення організму називають лише трави і дієту», – зазначає Володимир Марциновський.

Медики упродовж освітнього туру «Наша мета – жити до ста» проаналізують результати діагностування мешканців 17 областей і оприлюднять результати своїх досліджень та спостережень. Адже на рівні держави потрібно пропагувати здоровий спосіб життя, запроваджувати різноманітні соціальні програми.

Лікар Жанна Хрустальова під час обстежень закликає людей відмовлятись від шкідливих звичок, відмовитись від калорійної їжі, а ще не забувати, що 50% добового раціону їжі мав би складати сніданок, вживати до двох літрів води у день, більше рухатись. Адже, за опитуванням, майже 60% українців їдять вночі. «Організм веде боротьбу з нами. Проблема в нас!» – наголошує Жанна Хрустальова.

Відтепер українську мову, культуру та літературу вивчатимуть і в Кембриджі

Наталка Коваленко
Джерело - Радіо Свобода

Студенти Кембриджського університету відтепер зможуть вивчати українську мову, культуру і літературу. Про це повідомив у п’ятницю в Києві професор цього, одного із найстаріших та найпрестижніших у світі університетів, Саймон Франклін. Він зазначив, що Кембридж став першим і наразі єдиним навчальним закладом у Західній Європі, де вивчають україністику. Фінансують програму з України.

Близько 40 студентів протягом останніх двох років у Кембриджському університеті вже вивчали українську мову, літературу й культуру. Але це були так звані пробні курси. Оскільки вони пройшли успішно – у Кембриджі вирішили офіційно внести цей предмет до навчальної програми, зазначив викладач українознавства і керівник української програми у Кембриджському університеті Рорі Фіннін.

«Зацікавленість Україною швидко зростає. І ми в Кембриджі готові їй допомагати зростати далі. Мої студенти іноді кажуть мені, що вони почуваються так, ніби відкривають для себе щось нове, щось хвилююче, коли вони починають наші курси з української культури. І це дуже просто. Вони дивляться на мапу Європи і бачать, що найбільша країна Старого континенту є недостатньо дослідженою. І через те вони натхненно поринають у цей матеріал українською мовою в оригіналі. Вони читають Котляревського, Шевченка, Куліша, Вовчка, Кобилянську та інших письменників українською мовою і потім пишуть есе про це. І ми в Кембриджі наполегливо працюємо щоб інтерес до України тільки зміцнювався», – розповів Рорі Фіннін.

Він також додав, що найпопулярнішими українськими письменниками серед студентів Кембриджу є Василь Стус і Павло Тичина.

У свою чергу, керівник Департаменту славістики Кембриджського університету Емма Віддіс зауважила, що його студенти можуть вивчати українську мову як другу іноземну, бо всі вони повинні вивчати, як мінімум, дві іноземні мови.

«Ми надаємо можливість вивчати українську мову і культуру студентам нашого факультету. Це – не тільки факультет мовознавства, це також факультет культурознавства. Тобто ми пропонуємо студентам курси з історії», – сказала Емма Віддіс.

Залучатимуть викладачів із України

Водночас керівник гуманітарних наук Кембриджського університету, професор Департаменту славістики Саймон Франклін повідомив, що до вивчення української мови в Кембриджі залучатимуться якомога більше викладачів із України.

«Розуміння України, вивчення України на фундаментальному рівні в Західній Європі майже не представлене, а в Північній Америці, Канаді – є. Україна фігурує у нас (у Європі, ред.) тільки коли тут чергова політична або економічна криза, а так якось зникає зі сторінок газет, і у свідомості не фігурує. Ми вважаємо, що це шкідливо і погано не лише для України, але й для нас. Наша мета – підготувати нове покоління аналітиків, політиків, які знають і розуміють Україну, знають, що Україна не є частиною російської сфери впливу», – наголосив професор Саймон Франклін.

Окрім того він додав, що діяльність програми стала можливою завдяки фінансовій підтримці відомого українського бізнесмена Дмитра Фірташа.